Vapaj s tribina

Poruka Ciboninih navijača Tomaševiću: "Gradonačelniče, po čemu će vas pamtiti povijest"

09.10.2023.
u 23:28

U utakmici drugog kola regionalne lige Cibona je izgubila od beogradskog FMP-a (89:93) nakon čega su gosti burno proslavili vruće gostujuće bodove a njihov trener ustvrdio: "Da mi je netko rekao da ću dvaput u tri utakmice dobiti Cibonu u Zagrebu, ne bih mu vjerovao"

U prvom domaćem nastupu u novoj sezoni ABA lige, košarkaši Cibone izgubili su od FMP-a 89:93. Premda su, za razliku od prvog kola i poraza u Čačku, nastupili kompletni cibosi nisu uspjeli izboriti i prve regionalne bodove. Bila je to teška bitka izravnih konkurentima u borbi za ostanak, jedna od mnogih koje vukove očekuju, koju nisu uspjeli dobiti.

Krajem prilično izjednačenog prvog poluvremena, Cibona se uspjela odvojiti i na veliki odmor otići sa "plus osam" (51:43) u koje vodstvo su najviše koševa ugradili bek Aranitović (11) i centar Proleta (11). Domaćini su u prvih 20 minuta šutirali trice s pomalo nestvarnom uspješnošću od 72,7 posto (8 od 11) . S po dvije trice pridonijeli su Aranitović, Majcunić i Stein a s pet asistencija kapetan Radovčić.

Kod beogradskih suparnika prednjačili su s po 11 koševa ljevoruki krilni-centar Stepanović i francuski bek Besson koji je, po svom talentu, predstavljao i najveću prijetnju.

Drugo poluvrijeme započelo je s velikim transparentom izvješenim na crvenoj tribini. Izvjesili su to Cibonini pristaše a pisalo je: "Naš Grad nas je ubio 2011., naš Grad nas može spasiti 2023. Gradonačelniče Tomaševiću, po čemu će vas pamtiti povijesti?"

Bila je to snažna poruka no na početku drugog dijela bila je i snažna obrana gostiju za koju domaćini nisu nalazili rješenja. Štoviše, u tri i pol minute, pod tim pritiskom, prodali su cibosi četiri lopte i učas su Beograđani, serijom 15:3, preuzeli kontrolu nad zbivanjima na terenu (53:58). A u tome su se isticali već spomenuti Besson i Stepanović te teški centar Watson čiju sidrašku igru cibosi nisu uspijevali braniti.

Ipak, defenzivnim pregalaštvom i koševima Prolete i Steina, cibosi uspijevaju ponovo povesti (73:70) ali prednost ne uspijevaju i zadržati. U tim trenucima, pokazat će se prijelomnim, tri trice zabio je Crnogorac Živanović i gosti su se opet odlijepili (78:84). Nakon što je Aranitović promašio otvorenu tricu a Mustapić zaradio blokadu, gosti 100 sekundi prije kraja susreta, odlaze na, pokazat će se, ključnu prednost (78:87).

Doduše, vrlo je malo nedostajalo da Cibona potpuno preokrene situaciju. Buljan zabija dvicu i bacanje, Majcunić tricu a Buljan pogađa tricu za izjednačenje (87:87). No, tada najbolji gostujući igrač Besson zabija za vodstvo (87:89) a Stein promašuje jedno bacanje i to je bio deficit kojeg domaćini više nisu stigli. Ponajprije zahvaljujući sigurnom Subotiću koji je u posljednjih 18 sekundi zabio sva četiri slobodna bacanja nakon čega je uslijedilo veliko slavlje gostiju.

A je li ono bilo više potaknuto činjenicom da su dobili klub velikog imena ili zbog toga što su u ovom natjecanju gostujući bodovi vrlo dragocjeni. Pitali smo to njihova trenera Nenada Stefanovića koji je kazao:

- Ja sam trener FMP-a već treću sezonu i da mi je netko rekao da ću od tri zagrebačke utakmice dobiti dvije, ne znam da li bih u to vjerovao. Osim toga, ova je pobjeda za nas veliko olakšanje, posebice nakon domaćeg poraza u prvom kolu od Krke. Bio je to u dvije godine prvi neplanirani domaći poraz.

Je li ovo bio (ne)planirani poraz za Cibonu njena trenera Jakšu Vulića nismo pitali jer je on tek dan prije saznao da će u ovoj utakmici moći računati na kompletnu momčad. A i nismo sigurni da je zagrebačka momčad kvalitetnija od FMP-ove. Uostaom, Jakša je ovako prokomentirao drugi uzastopni poraz svoje momčadi:

- Nakon jako dobrog prvog poluvremena, početkom drugog nismo imali pravi odgovor na podignutu agresivnost suparnika i tu su za nas nastali problemi. Došlo je do velikog broja izgubljenih lopti, izgubili smo napadačku ideju. Drugi problem, koji nas prati od početka sezone, bila su promašena slobodna bacanja.

I doista, cibosi su promašili deset "penala" a Beograđani samo četiri.

- Kada smo tako neprecizni s crte za slobodna bacanja onda je logično da u knap završnici utakmica ode na suparničku stranu.

Osvrnuo se Vulić i na doprinos neopjevanog junaka pobjede gostiju Živanovića koji je u posljednjoj četvrtini pogodio tri trice.

- I doza sreće bila je na njihovoj strani jer je Živanović prvu tricu pogodio na isteku napada, od table. Potom je pogodio još dvije a ne može se reći da se on dosad u tom segmentu igre isticao.

Prije nego što će Buljan pogoditi tricu za 87:87 makedonski sudac Davidov propustio je suditi prekršaj na Aranitoviću, možda i nesportsku, jer ga je suparnički igrač obuhvatio rukama s leđa i tako spriječio protuudar. I da je suđeno ono što je domaća klupa očekivala tko zna da li bi gosti otišli kući pjevajući.

Kod Cibone košgeterski su prednjačili američki bek Stein (18 koševa, 5 asista), centri Domagoj Proleta (16 koševa) i Tomislav Buljan (16 koševa) a dvoznamenkasti su bili Aleksandar Aranitović (12) i Ivan Perasović (11). Kod pobjedničkog sastava najviše su se isticali francuski bek Hugo Besson (22 koša, 8 asista) i ljevoruki krilni centar Aleksa Stepanović (21 koš).